Чи знижено пенсійний вік?

Конституційний Суд України визнав неконституційними положення, якими передбачено поетапне збільшення пенсійного віку для окремих категорій осіб

23  січня 2020 року Велика палата Конституційного Суду України ухвалила Рішення №1-р/2020 у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу І, пункту 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213‒VIII (далі – Закон № 213).

Законом № 213, у тому числі було внесено зміни до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якими було передбачено підвищення пенсійного віку для окремих категорій осіб, а саме поетапне збільшення для жінок на 5 років віку для виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи за Списками №№1, 2.

Перевіряючи зазначені положення на відповідність Конституції України, Конституційний Суд України виходив з того, що працівники, які працювали в шкідливих умовах, і погоджувалися на таку працю через можливість отримання окремих пільг, мали об’єктивні очікування, що у них є право виходу на пенсію на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–XII. Після внесення змін Законом № 213, їх право виходу на пенсію на певних умовах звужено.

Вказане Конституційний Суд України розцінив як погіршення їх юридичного становища щодо права призначення пенсії та визнав неконституційними положення, якими передбачено підвищення  пенсійного віку для окремих категорій осіб.

З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення, тобто з 23 січня 2020 року, в рамках Закону України «Про пенсійне забезпечення» для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, встановлене наступне:

«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, – за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.»

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Необхідно зауважити, що зміни, визнані рішенням КСУ неконституційними, стосуються тільки Закону України «Про пенсійне забезпечення». В Україні регулювання пенсійного забезпечення забезпечується також Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», стаття 114 якого встановлює порядок призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників. Відповідно положень цього Закону передбачено підвищення пенсійного віку для окремих категорій осіб, а саме поетапне збільшення для жінок на 5 років віку для виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи за Списками №№1, 2.

Згідно Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Таким чином на теперішній час в Україні паралельно існує два закони з  такими, що суперечать, нормами, що ускладнює застосування рішення Конституційного суду в правовому полі. Як буде надалі складатися практика відносин з регіональними органами Пенсійного фонду України під час призначення жінкам пенсій за віком на  пільгових умовах поки що невідомо, але існує побоювання, що ці питання можуть деякий час мати спірний характер і вирішуватися тільки в судовому порядку.

З виникаючих питань ви можете у приватному порядку звертатися до юрисконсультів Первинної організації ПМГУ МК «АЗОВСТАЛЬ», де правова допомога буде надаватися відповідно до конкретних обставин кожного працівника.

Юрисконсульт профкому 

Т.В.Шаламова

2+