Нове в законодавстві: жовтень 2019

1) З 1 жовтня монети номіналами 1, 2 і 5 коп. перестали бути засобом платежу під час розрахунків готівкою.

Юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (крім банків), відокремлені підрозділи юросіб і фізосіб-підприємців припинили приймати монети зазначених номіналів за всіма видами готівкових операцій. До 18 жовтня зазначені особи повинні здати залишки монет таких номіналів в каси банків для зарахування на рахунки; повинні проводити округлення загальне (в чеку) суми розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) за правилами, визначеними постановою Правління НБУ від 15.03.2018р. №25.

Банкам з 1 жовтня заборонено видавати з кас монети дрібних номіналів за всіма видами готівкових операцій, а також доручено:

– до 30 вересня 2020 року здійснювати обмін фізичним особам монет номіналами 1, 2 і 5 коп. на монети і банкноти всіх номіналів, які перебувають зверненні, в сумах, кратних 10 коп., безкоштовно (в Нацбанку і уповноважених банках: «Ощадбанк», «ПриватБанк», «Райффайзен Банк Аваль» – до 30 вересня 2022 року).

У разі порушення вимог цієї постанови банки несуть відповідальність згідно із законодавством (постанова Правління НБУ від 20.06.2019р. № 82).

 

 

2) З 1 жовтня застосовується Порядок, затверджений постановою КМУ від 17.04.2019 р. № 373, яким визначено механізм використання бюджетних коштів для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг (далі – ЖКП) в грошовій формі, а також надання громадянам в грошовій формі пільг.

Йдеться про пільги на оплату внесків: за установку, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також ЖКП, а саме: житлових послуг – послуг з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг – послуг з постачання та розподілу природного газу та електроенергії; постачання теплової енергії та гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з твердими побутовими відходами; установку, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено ОСББ, ЖБК (далі – об’єднання), а саме витрат: на утримання спільного майна багатоквартирного будинку; обслуговування внутрішньобудинкових систем, утримання ліфтів; оплату комунальних послуг щодо спільного майна багатоквартирного будинку, а також в будинку, в якому створене об’єднання; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Встановлено порядок розрахунку розміру пільги і механізм її виплати; особливості виплати пільг у грошовій безготівковій і готівковій формі.

Передбачена відповідальність за подання недостовірних відомостей. Структурні підрозділи з питань соцзахисту населення (далі – підрозділи) мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для надання пільг. При цьому пільговик зобов’язаний повідомити підрозділ про зміну всіх обставин, що впливають на надання пільг. Суми пільг, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пільговика, на вимогу підрозділу повертаються пільговиком до держбюджету. У разі відмови пільговика добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) пільги питання про її примусове стягнення вирішується в судовому порядку.

Уповноваженим банком, який з 1 жовтня забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання пільг на оплату ЖКП у грошовій безготівковій формі, визначено АТ «Державний ощадний банк України».

 

3) З 1 жовтня під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: зарплата після сплати ПДФО; пенсія; стипендія; соціальні виплати; виплати по безробіттю; грошові перекази, отримані з-за кордону; інші доходи.

Для фізосіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (не отриманих) доходів, до сукупного доходу за кожен місяць включається дохід, обчислений в розмірах мінімальної зарплати (далі – МЗП), встановленої на кінець періоду, за який враховуються доходи: 1 МЗП – для єдинників першої групи; 2 МЗП – для єдинників другої групи; 3 МЗП – для єдинників третьої групи. При цьому для фізосіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, до уваги береться дохід, одержаний самозайнятою особою, і дохід від підприємницької діяльності, інформація про яких подана ДПС на запит структурного підрозділу з питань соцзахисту населення. Система оподаткування та група платника єдиного податку визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

 

4) З 19 жовтня вступають в силу зміни до низки постанов КМУ, які стосуються видачі посвідчень водія, бланків свідоцтв і контролю за їх використанням, зокрема:

– до Положення, затверджене постановою КМУ від 08.05.1993р. № 340: встановлено, що посвідчення водія є документом, що посвідчує особу та її спеціальний статус у частині підтвердження права його власника на керування транспортними засобами (далі – ТЗ). Посвідчення відповідної категорії дійсно протягом 30 років з дати його видачі (за винятком виданого в перший раз, яке має силу протягом 2 років з дня його видачі з обмеженим правом керування ТЗ);

– до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009р. № 487: для надходження в заклад, який проводить підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, або в його філію, інший відокремлений підрозділ буде подаватися копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (при його відсутності в базах даного МВС) або інформація про серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання офіційно повідомили контролюючий орган про відмову від прийняття реєстраційного номера і мають відмітку у паспорті).

5) З 21 жовтня вводиться в дію Кодекс України про процедури банкрутства (далі – КУПБ) від 18.10.2018р. № 2597-VIII, яким встановлено умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юрособи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізособи.

З 21 жовтня вступають в силу зміни до Цивільного кодексу України, внесені КУПБ, зокрема щодо фізичної особи, нездатного виконати свої майнові зобов’язання і погасити борги, може бути порушено провадження у справі про неплатоспроможність і введена процедура реструктуризації боргів боржника або така особа може бути визнано банкрутом у справі про неплатоспроможність із застосуванням процедури задоволення вимог кредиторів за правилами, передбаченими КУПБ (нова ст. 481).

6) З 29 жовтня в’їзд / виїзд всіх фізичних та юридичних осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території в Донецькій і Луганській областях / с таких територій здійснюється згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2019 року № 815.

Головною відмінністю нового Порядку, який вплине на цивільне населення, буде зміна принципу визначення переліку товарів, які можуть перевозитися з / на тимчасово окуповану територію. В Порядок включена норма, яка передбачає встановлення переліку тільки заборонених або обмежених для переміщення товарів. Це означає, що особи, які перетинають лінію розмежування, незабаром зможуть перевозити будь-які товари за винятком обмежених або заборонених до переміщення.

В’їзд / виїзд на тимчасово окуповані території України громадянами України здійснюється за умови пред’явлення паспорта громадянина України, або паспорта гражданаіна України для виїзду за кордон, або тимчасового посвідчення громадянина України та на підставі дозволу фізичній особі.

В’їзд на тимчасово окуповані території України громадянами України, які не досягли 16-річного віку здійснюється за умови пред’явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або тимчасового посвідчення громадянина України, або проїзного документа дитини та на підставі дозволу фізичній особі, виданого особі, яка здійснює супровід.

В’їзд на тимчасово окуповані території України громадян України, які виїхали з цих террітрія для оформлення документів, що засвідчують особу і підтверджують громадянство України, здійснюється за умови пред’явлення довідки, виданої територіальним органом або підрозділом ДМС.

Виїзд з тимчасово окупованих територій України громадян України, які не досягли 16-річного віку здійснюється за умови пред’явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або тимчасового посвідчення громадянина України, або проїзного документа дитини в супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників або в супроводі інших осіб, уповноважених даними особами.

Виїзд з тимчасово окупованих територій України громадян України, які не мали можливість оформити паспорт громадянина України через постійне проживання на тимчасово окупованій території або у яких відсутній паспорт громадянина України у зв’язку з втратою / викраденням здійснюється за умови надання свідоцтва про народження або будь-якого іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Переміщення через контрольний пункт в’їзду / виїзду на тимчасово окуповані території і з таких територій транспортних засобів (мопедів, мотоциклів, легкових автомобілів категорій А1, А, В) дозволяється при наявності реєстраційного документа на транспортний засіб, а для водіїв, які не є власниками транспортних засобів – при наявності довіреності на право керування транспортним засобом, завіреної органом або особою, здійснюються нотаріальні дії.

0