Про електронні трудові книжки

05 лютого 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», яким запроваджено електронні трудові книжки і можливість автоматичного призначення пенсії за віком через особистий кабінет особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду. Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування.

Закон установлює п’ятирічний перехідний період для включення до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей із паперових трудових книжок про трудову діяльність працівників. Протягом цього періоду застосовуватиметься як паперова трудова книжка, так і електронна форма уже наявних або внесених відомостей про трудову діяльність працівника.

Після завершення цих робіт наявні трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис.

Страховий стаж  обчислюється за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, а за періоди, за які не внесені дані до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до ухваленого закону при укладенні трудового договору громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки. На вимогу працівника трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу. Власник або уповноважений ним орган на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.

Прийнятий закон передбачає можливість призначення (перерахунку) пенсії не тільки за зверненням особи, але і автоматично (без звернення особи).

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку, якщо:

–              при відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, підтверджуючі документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку (у тому числі через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду);

–              особа, якій пенсія за віком призначається автоматично (без звернення особи), протягом трьох місяців не повідомила територіальний орган Пенсійного фонду, у тому числі через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про обраний нею спосіб виплати пенсії.

 

Шаламова Т.В.,

юрисконсульт профкому

0