Профспілки виступають за посилення соціального захисту постраждалих на виробництві за рахунок коштів соціального страхування

СПО об’єднань профспілок звернувся до Міністерства соціальної політики України про необхідність посилення соціального захисту постраждалих на виробництві за рахунок коштів соціального страхування.

Дане питання профспілкова сторона вже порушувала при проведенні аналізу виконання положень Генеральної угоди на 2019-2021 р.р.

У своєму зверненні СПО об’єднань профспілок звернув увагу на наступне. Чинним законодавством передбачено, що в разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, Фонд проводить одноразову страхову виплату потерпілому, розмір якої визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, виходячи з 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права потерпілого на страхову виплату.

Разом з тим, якщо, наприклад, в 2014 р. розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб досягав розміру мінімальної заробітної плати (на кінець 2014 р. – 1 301 грн.), а середньомісячна зарплата за 2014 рік становила 4 012 грн., то 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (22 117 грн.) становили понад 5,5 середньомісячних зарплат .

Зараз розмір прожиткового мінімуму становить 42,36% від розміру мінімальної зарплати (відповідно – 2 118 грн. і 5 000 грн.), а середньомісячна зарплата становить 12 174 грн. Відповідно, 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб складають поки тільки 3 середньомісячні зарплати або 36 006 грн.

При тому, що витрати потерпілого за минулий період виросли в рази – особливо це стосується тарифів на комунальні послуги (опалення, газ, вода, світло і т.п.), цін на ліки, продуктові та промислові товари.

Тому СПО об’єднань профспілок запропонував, з метою підвищення рівня соціального захисту постраждалих, внести зміни до законодавства щодо збільшення одноразової страхової виплати в 15 мінімальних заробітних плат, що дорівнює розміру граничної суми заробітної плати, з якої сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (до відома: в рік в структурі страхових виплат на одноразову допомогу доводиться лише 0,7% або близько 70 млн.грн).

Крім цього, в даний час законодавство передбачає, якщо комісією з розслідування нещасного випадку встановлено, що ушкодження здоров’я настало не тільки з вини роботодавця, а й внаслідок порушення потерпілим нормативних актів про охорону праці, розмір одноразової допомоги зменшується на підставі висновку цієї комісії, але не більш ніж на 50 відсотків.

Зазначена норма є несправедливою по відношенню до працівника, оскільки це спонукає з метою економії страхових коштів перекладати провину нещасного випадку на працівника. Тому Міністерству запропоновано розглянути питання про внесення змін до законодавства про зменшення з 50% до 25% максимального зниження розміру одноразової допомоги або взагалі про скасування відповідної норми закону.

За матеріалами сайту ФПУ

0