Трудові гарантії для працівників, які є донорами  

25 січня 2021 року набрав чинності Закон України «Про безпечність та якість донорської крові та компонентів крові» №931-IX від 30.09.2020р. З цієї дати втратив чинність Закон України «Про донорство крові та її компонентів», який регулював ці відносини з 1995 року та внесено зміни до ст.124 КЗпП України. Додатково Первинною організацією ПМГУ МК «Азовсталь» отримані роз’яснення Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України з питання практичного застосування норм новоприйнятого закону про донорство.

  1. Відповідно до норм новоприйнятого Закону передбачається безперешкодно відпускати з місця роботи, служби або навчання осіб, які є або виявили бажання стати донорами крові і / або компонентів крові, в дні відповідного медичного обстеження і в дні здачі крові або компонентів крові (крім випадків, якщо відсутність донора на його робочому місці або місці служби в ці дні може призвести до загрози життю чи здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до значних матеріальних збитків або інших тяжких наслідків). Відповідні заяви працівником подаються керівництву не пізніше ніж за один робочий день до дня відповідного медичного обстеження або здачі крові і / або компонентів крові. У ці дні за працівником зберігається середній заробіток за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу. Підставою для надання гарантій і підтвердженням того, що працівник фактично був притягнутий до процесу здачі крові є довідка форми №435 / о «Довідка про надання донорам пільг» або №436 / о «Довідка про обстеження донора».

Якщо все таки за погодженням з керівництвом у зазначені дні донор був залучений до роботи, то йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням середнього заробітку.

Якщо працівник здавав кров або проходив відповідне медичне обстеження у вихідний день, то цей день за середнім заробітком не оплачується.

  1. Безпосередньо (тобто на наступний день) після кожного дня здачі крові та / або її компонентів донору (в тому числі її здачі в вихідні, святкові та неробочі дні) надається додатковий день відпочинку, причому цей (наступний за днем ​​донації) день повинен бути робочим згідно графіка роботи і відпочинку.

На прохання працівника додатковий день відпочинку може бути приєднаний до щорічної відпустки.

  1. Якщо працівник здає кров і / або компоненти крові під час щорічної відпустки, новоприйнятим законом передбачена тільки одна пільга – така відпустка продовжується на один день.

Нагадуємо, що новоприйнятим законом значно скорочені пільги, що надаються донорам у зв’язку з систематичним безоплатним донорством крові і / або її компонентів, наприклад, було скасовано право на першочергове придбання путівок на санаторно-курортне лікування за місцем роботи та першочергове лікування у державних медичних установах, а для Почесних донорів України скасовано право користуватися щорічною оплачуваною відпусткою у зручний для них час.

  Тетяна Шаламова, юрисконсульт

0