UA RU

Діяльність

Профспілка металургів і гірників України

 

Історія розвитку профспілкового руху в гірничо-металургійній галузі України вже переступила віковий рубіж і тісно переплелася з історією нашої країни.

За минулі роки був пройдений великий шлях від спонтанних виступів безправних робітників на заводах російської імперії до найбільшого і по-справжньому бойового загону трудящих незалежної України. Були пройдені тривожні роки революції, індустріалізація, ентузіазм перших п'ятирічок. Пліч-о-пліч вистояли ми в вогні Другої світової війни. Спільно піднімали промисловість з руїн, створювали економічну і військову безпеку країни, працювали на освоєння космосу, виводили країну в число провідних світових держав.

В середині 60-х років XX століття Центральним комітетом профспілки металургійної промисловості СРСР було прийнято рішення про створення Української республіканської організації профспілки.

Організаційна профспілкова конференція відбулася в Дніпропетровську 17 червня 1966 року. Її вів Олексій Александров, який згодом багато років очолював Український республіканський комітет профспілки робітників металургійної промисловості.

90-ті роки стали переломним етапом у житті держави і нашої Профспілки. Вирішальною подією в ії подальшій долі став I З'їзд профспілки робітників металургійної промисловості Української РСР, що відбувся 4-5 вересня 1990 року в Дніпропетровську. Делегати З'їзду прийняли Декларацію про створення Профспілки металургів і гірників України. ПМГУ об'єднала трудящих гірничо-металургійного комплексу, алмазної і діамантової промисловості, студентів, працівників ремонтних, наукових, проектно-конструкторських організацій.

З'їзд прийняв Платформу Профспілки металургів і гірників України та ії Статут. Головою Центрального комітету був обраний Микола Мінченко.

Профспілка металургів і гірників України увійшла до складу Федерації профспілок України.

З кожним роком ПМГУ зміцнювала свої позиції, ставала реальною силою в державі, виступала з законодавчими ініціативами, домагалася прийняття Законів та інших нормативних актів, що захищають інтереси людей праці.

В ряду пріоритетів ПМГУ - захист економічних і соціальних прав членів Профспілки, охорона праці і здоров'я металургів і гірників.

6 грудня 1990 був заснований Центральний фізкультурно-спортивний клуб «Металург».

У 1991 році відбулася I Робоча спартакіада металургів і гірників. Відтоді цей всеукраїнський спортивний захід проводиться щорічно.

Згідно з рішенням I З'їзду ПМГУ вперше в практиці профспілок України було укладено Галузеву угоду на 1992 рік між ЦК і Державним комітетом металургійної промисловості України. Цей документ заклав основи договірного регулювання соціально-трудових гарантій металургів і гірників України, які в наступні роки мали розвиток від угоди до угоди.

29 березня 1993 року галузеві профспілки ряду країн СНД, в тому числі і Профспілка металургів і гірників України, на установчому конгресі заснували Міжнародне об'єднання Профцентр «Союзметалл», до складу якого сьогодні входять профспілки 8 країн Співдружності.

 

26 жовтня 1995 відбувся II З'їзд Профспілки металургів і гірників України. Делегати прийняли Концепцію, яка намічала сім найважливіших напрямків роботи ПМГУ: підвищення ціни робочої сили, контроль своєчасності виплати зарплати, збереження робочих місць, правовий, економічний, соціальний захист трудящих. Головою Центрального комітету одноголосно було обрано Анатолія Пожидаєва.

У 1997 році в Києві пройшов I З'їзд металургів України, ініціатором та організатором якого виступив ЦК ПМГУ.

У 1999 році за ініціативою Профспілки був прийнятий Закон «Про проведення економічного експерименту на підприємствах ГМК України». Більше 60 підприємств-учасників експерименту отримали податкові преференції. Вивільнені кошти йшли на реалізацію інвестиційних проектів, розширення асортименту продукції, що випускається і створення нових робочих місць. Завдяки економічному експерименту, до початку 2000-х ГМК, в цілому, вийшов з глибокої кризи.

19 травня 2000 року відбувся III З'їзд Профспілки металургів і гірників України. Серйозна проблема того часу - борги по заробітній платі. На вимогу Профспілки на всіх підприємствах-боржниках були складені графіки погашення боргу, вони стали додатками до колективних договорів та були взяті під особливий контроль профкомів. 19 справ по стягненню заборгованості в примусовому порядку було направлено Центральним комітетом в прокуратуру.

28 січня 2000 року, після прийняття Закону «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», одним з перших серед українських профспілок, ПМГУ отримала статус Всеукраїнської.

У 2002 році з ініціативи ЦК ПМГУ відбувся II З'їзд металургів України.

У тому ж році Центральний комітет разом з Харківським соціально-економічним інститутом розробив галузевий стандарт оплати праці металурга.

У 2004 році відбулася Перша студентська спартакіада серед учнів вищих навчальних закладів 1 і 2 рівня акредитації, які перебувають на профспілковому обліку в ПМГУ.

У тому ж році був організований І турнір зі швидких і блискавичних шахів серед металургів і гірників України на Кубок пам'яті Анатолія Пожидаєва.

20 травня 2005 року в Дніпропетровську пройшов ІV З'їзд ПМГУ. В один ряд з найважливішими напрямами - заробітною платою, безпекою робочого місця, юридичним захистом трудящих - він поставив молодіжну політику, культурно-масову та спортивну роботу, розвиток гласності і інформаційного забезпечення. Головою Центрального комітету З'їзд обирає Володимира Казаченко.

У 2005 році в Центральному комітеті було створено Інформаційно-аналітичний центр.

У 2007 році вийшли в світ перші номери журналів Профспілки металургів і гірників України «Ваша довіра» і «Профспілка».

24 січня 2006 для посилення фінансової незалежності працівників підприємств ГМК після завершення ними трудової діяльності Профспілка заснувала «Гірничо-металургійний професійний пенсійний фонд».

 У тому ж році для зміцнення боєздатності і самостійності Профспілки, створюється Фонд солідарності ПМГУ.

26 червня 2006 було підписано Угоду про взаємодію і співробітництво між ЦК ПМГУ і Державним комітетом з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, яка дозволила підняти на новий рівень профілактику виробничого травматизму та підвищити якість проведення атестації робочих місць.

З ініціативи ЦК ПМГУ, вперше в історії профспілкового руху України, в практику роботи Профспілки металургів і гірників увійшли зльоти голів цехових комітетів (предцехкомів) та організаторами професійних груп (профгрупоргів).

16 березня 2006 року відбувся І Зліт профгрупоргів ПМГУ.

17 квітня 2007 року відбувся І Зліт голів цехових комітетів Профспілки металургів і гірників України.

23 березня 2010 року ЦК ПМГУ організував Зліт вперше обраних предцехкомів і профгрупоргів.

11 квітня 2012 року відбувся ІІ Зліт профгрупоргів Профспілки металургів і гірників України.

У 2007 році з великим успіхом пройшов Перший всеукраїнський галузевий конкурс серед команд КВН підприємств і організацій ГМК України, що отримав назву «Робоча ліга КВН» і І огляд-конкурс колективів художньої самодіяльності підприємств і організацій гірничо-металургійного комплексу України. З тих пір ці заходи, організовані ЦК ПМГУ, традиційно входять до програми заходів Профспілки.

У 2008 році, під час фінансово-економічної кризи, ЦК Профспілки був в числі ініціаторів розробки і підписання Меморандуму порозуміння між Кабінетом Міністрів України, підприємствами ГМК і Центральним комітетом ПМГУ. Виконання умов Меморандуму дозволило підтримати рівень оплати праці працівників галузі та не допустити їх масових звільнень.

11 червня 2010 року Профспілка металургів і гірників України стає членом Міжнародної Федерації Металістів, яка об'єднує національні профспілки металістів Європи, Східної і Південної Африки, Південно-Східної та Південної Азії, Латинської Америки і країн Карибського басейну.

19 червня 2012 року в Копенгагені (Данія) відбувся Установчий конгрес нової глобальної профспілкової організації IndustriALL Global Union (IndustriALL), що об'єднала в своїх рядах понад 50 мільйонів членів профспілок з 140 країн. Профспілка металургів і гірників України є членом цієї організації.

5 березня 2014 року Профспілка металургів і гірників України увійшла до складу Міжнародної Євроазіатської Федерації Металістів. Членами МЄФМ є 76 профспілок, які представляють більше 15 мільйонів працівників в 16 країнах Євразійського континенту.

25 березня відбувся І Всеукраїнський молодіжний форум ПМГУ, який зібрав понад 100 молодих лідерів та активістів, які представляють усі регіони нашої країни. Надалі практика проведення молодіжних форумів стала традиційною - вони проводяться через кожні 2,5 роки.

1 жовтня в Дніпропетровську відкрився навчально-методичний центр Профспілки металургів і гірників України.

 28 квітня 2015 року в Дніпропетровську відбувся VI З'їзд Профспілки металургів і гірників України.

Делегати З'їзду прийняли Програму дій ПМГУ, в якій головними завданнями на найближчі п'ять років були визначені: реальне забезпечення кожного члена Профспілки робочим місцем, своєчасна виплата гідної заробітної плати, здорові і безпечні умови праці, надійний захист трудових і соціально-економічних прав трудящих галузі. Головою Центрального комітету Профспілки металургів і гірників обрано Сергія Петровича Комишева.

Відповідно до рішень, прийнятих на VI З'їзді, Профспілка металургів і гірників продовжила боротьбу за права людей праці. У травні-червні 2015 року представники ПМГУ взяли активну участь в трьох етапах пікетування Кабінету Міністрів України на підтримку вимог, які профспілки висунули в рамках колективного трудового спору з Урядом.

У грудні 2015 металурги і гірники мітингували під стінами Верховної Ради проти проведення податкової реформи і прийняття непродуманого проекту Держбюджету.

16 березня 2016 року в навчально-методичному центрі ПМГУ стартував новий навчальний курс «Школа профспілкових переговорників: підготовка і ведення колективних переговорів», спрямований на підвищення кваліфікації профактиву та зміцнення позицій профспілкових переговорників на рівні первинних організацій.

5 жовтня 2016 року Національна служба посередництва і примирення підтвердила репрезентативність Профспілки металургів і гірників України на галузевому рівні на наступні п'ять років.

У грудні 2016 року члени ПМГУ з різних регіонів взяли участь у всеукраїнській акції з вимогами посилення соціального захисту трудящих в умовах зростання цін на енергоносії та тарифів на послуги ЖКГ.

У вересні 2017 року за ініціативи Молодіжної ради було прийнято рішення про проведення для студентів перших курсів навчальних закладів, які перебувають на обліку в ПМГУ, на початку кожного навчального року занять про завдання та діяльність Профспілки.

19 вересня 2017 року у Дніпрі пройшов ІІІ Всеукраїнський зліт профгрупоргів ПМГУ, який зібрав понад 300 представників середньої ланки профспілкового активу.

27 жовтня завершили навчання учасники першого набору трирічної Школи молодого профспілкового лідера при Центральному комітеті ПМГУ.

29 листопада 2017 року відбулася Звітна конференція ПМГУ.

У 2018 році розширив свою роботу навчально-методичний центр ПМГУ: до вже відомих навчальних курсів додалася нова програма «Школа економічних знань».

29 травня в результаті переговорів і консультацій Профспілці вдалося домогтися від Мінсоцполітики і МОЗ розробки і затвердження «Порядку атестації лабораторій». Це дозволило не допустити порушення термінів проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах галузі.

17 жовтня представники Центрального комітету і первинних організацій ПМГУ приєдналися до всеукраїнської акції протесту в Києві з вимогами гідної роботи і зарплати для громадян України.

 

Початок 2019 року особливо запам'ятався студентам навчальних закладів, які перебувають на обліку в ПМГУ: найталановитіші з них взяли участь у Всеукраїнському огляді художньої самодіяльності «Студентська весна».

Протягом декількох років Центральний комітет Профспілки за підтримки первинних організацій вів складні переговори на вищому рівні, наполягаючи на відновленні ряду професій ГМК в Списках №1 і №2, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Перше позитивне рішення було прийнято 4 липня 2017 року, друге - 14 серпня 2019 року. Справедливість була відновлена.

2 жовтня 2019 року відбувся III Всеукраїнський зліт предцехкомів ПМГУ.

Грудень 2019 року пройшов для Профспілки під знаком масових виступів: великий загін членів ПМГУ взяв участь у всеукраїнській акції проти продажу землі, прийняття руйнівних проектів законів №2708 «Про працю» і №2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо питань діяльності профспілок) ».

Необхідність протистояти антинародним реформам, проведеним владою, стала основною темою Всеукраїнського профспілкового віче, яке відбулося в Києві 16 січня 2020 року за участю лідерів всіх галузевих профспілок, в тому числі і ПМГУ.

Також на початку 2020 року представники Профспілки металургів і гірників брали активну участь в протестних акціях, спрямованих проти непродуманих законодавчих ініціатив, які пройшли в різних містах України та отримали назву «Хвиля гніву».

17 вересня 2020 року відбувся VII З'їзд Профспілки металургів і гірників України.

Делегати З'їзду прийняли Програму дій Профспілки на 2020-2025 роки «Демократія, солідарність, трудові права, добробут членів профспілки», в якій визначено цілі та завдання на найближчі п'ять років в сферах гідної праці, правового захисту членів ПМГУ, організаційного и кадрового зміцнення Профспілки, фінансової, молодіжної політики, політики соціальної відповідальності, міжнародної роботи.

Також на З’їзді були внесені зміни до Уставу, згідно з якими Центральний комітет ПМГУ змінив назву на Центральну раду ПМГУ.

Головою Профспілки металургів і гірників України делегати одноголосно обрали Олександра Івановича Рябка.